Ured za akademsko priznavanje

Na temelju Zakona o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija, Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija (Narodne novine, br.158/03, 198/03 , 138/06 i 45/11), te Pravilnika o priznavanju inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, Sveučilište u Rijeci provodi:

• postupak priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u svrhu nastavka obrazovanja (akademsko priznavanje) te
  • postupak priznavanja razdoblja studija provedenog na inozemnoj  visokoškolskoj ustanovi u svrhu nastavka visokoškolskog obrazovanja na našem sveučilištu.

Upute za pokretanje postupka priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija u svrhu nastavka obrazovanja na Sveučilištu u Rijeci

• popuniti obrazac zahtjeva i prikupiti potrebnu dokumentaciju,
  • uplatiti naknadu za troškove postupka,
  • poslati ispunjen obrazac zahtjeva s potrebnom dokumentacijom na adresu:
    Sveučilište u Rijeci
    Ured za akademsko priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija
    Trg braće Mažuranića 10
    51000 Rijeka
    Hrvatska

Za pokretanje postupka priznavanja razdoblja studija provedenog na inozemnoj visokoškolskoj ustanovi u svrhu nastavka visokoškolskog obrazovanja potrebno je obratiti se direktno sastavnici na kojoj želite nastaviti obrazovanje.

Temeljni pojmovi akademskog priznavanja

• Inozemna obrazovna kvalifikacija – naziv za određenu razinu odnosno stupanj stečenih znanja, vještina i kompetencija koji se dokazuje inozemnom školskom svjedodžbom, diplomom i drugom javnom ispravom koje izdaje nadležna ustanova.
  • Priznavanje – formalna potvrda vrijednosti inozemne obrazovne kvalifikacije, odnosno razdoblja obrazovanja, koje je izdalo nadležno tijelo, u svrhu pristupa obrazovanju ili zapošljavanju.
  • Stručno priznavanje – priznavanje inozemne visokoškolske kvalifikacije u svrhu zapošljavanja u Republici Hrvatskoj.
  • Akademsko priznavanje – priznavanje inozemne visokoškolske kvalifikacije u svrhu nastavka obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
  • Priznavanje razdoblja studija – priznavanje razdoblja studija provedenog na inozemnoj visokoškolskoj ustanovi, u svrhu nastavka visokoškolskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
  • Nacionalni ENIC/NARIC ured – izvještajni centar o akademskoj pokretljivosti i priznavanju visokoškolskih kvalifikacija i član Europske mreže nacionalnih izvještajnih centara o akademskoj pokretljivosti i priznavanju (ENIC – European Network of Information Centres) te Nacionalnoga informacijskog centra za akademsko priznavanje (NARIC – National Academic Recognition Information Center).
  • Ured za akademsko priznavanje – ured uspostavljen na svakom sveučilištu, veleučilištu i visokoj školi radi obavljanja stručnih i administrativnih poslova vezanih za akademsko priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija i razdoblja studija, sukladno općim aktima sveučilišta, veleučilišta i visokih škola; ustroj, djelokrug i način rada Ureda propisuje se općim aktom sveučilišta, veleučilišta i visokih škola sukladno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija.
  • Vrednovanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija – procjena razine, odnosno stupnja inozemne visokoškolske kvalifikacije pojedinca, koju daje Vijeće za vrednovanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, odnosno u slučaju akademskog priznavanja stručno tijelo visokog učilišta određeno njegovim statutom, na temelju kriterija koje utvrđuje Nacionalni ENIC/NARIC ured.

Projekti

FAIR – Fokus na automatsko institucijsko priznavanje (Focus on Automatic Institutional Recognition)

Cilj projekta Fokus na automatsko institucijsko priznavanje (Focus on Automatic Institutional Recognition – FAIR) je doprinijeti unapređivanju postupka priznavanja kvalifikacija koje provode visoka učilišta europskog prostora visokog obrazovanja (EHEA) primjenjujući elemenate automatskog priznavanja.

Sveučilište u Rijeci jedan je od partnera projekta.

Koordinator projekta je nizozemski NUFFIC.

Ured za akademsko priznavanje

Ulica Radmile Matejčić 3, 51000 Rijeka